Home / W czym pomagamy / Szkody z ubezpieczeń dobrowolnych
Szkody z ubezpieczeń dobrowolnych
Posiadasz ubezpieczenie dobrowolne. Po zaistnieniu szkody, zgłosiłeś szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeń i otrzymałeś decyzję odmowną?
Dlaczego tak się dzieje?
PUŁAPKI W OWU
Często w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia o wypłacie świadczenia decyduje nawet jedno słowo, czy znak interpunkcyjny, który zaważa na interpretacji całego przepisu.
Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie, zauważamy że bardzo często w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wielu Towarzystw Ubezpieczeniowych, znajdują się postanowienia, krzywdzące dla konsumenta, który nie miał żadnego wpływu na ich treść przy podpisywaniu umowy. Z czym wówczas mamy do czynienia?
NIEDOZWOLONE POSTANOWIENIA UMOWNE W TREŚCI UMOWY UBEZPIECZENIA
Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny (art. 3851 § 1 k.c.)
Nieuzgodnione indywidualnie są te postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu. W szczególności odnosi się to do postanowień umowy przejętych z wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta (art. 3851 § 3 k.c.).
Nie dość wspomnieć, że gros ubezpieczonych, po prostu nie czyta Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, nie mówiąc już o tym, że nie ma absolutnie żadnego wpływu na treść postanowień tam zawartych.
OWU SPRZECZNE Z PRZEPISAMI PRAWA
Z umowach ubezpieczenia dobrowolnego, zdarzają się również postanowienia sprzeczne z przepisami Kodeksu cywilnego.
Przykład z naszej praktyki:
Nasza Klientka posiadająca ubezpieczenie NNW, po upływie pół roku od zaistnienia szkody, zgłosiła szkodę w postaci urazu kolana do T.U. i R. Allianz Polska S.A. Towarzystwo to wydało decyzję odmowną, wskazując, że zgodnie z OWU w razie wystąpienia zdarzenia ubezpieczony jest obowiązany niezwłocznie skontaktować się z Allianz, a w związku z tym że ubezpieczona tego nie zrobiła, odmawia wypłaty świadczenia.
Po naszej interwencji, Poszkodowana niezwłocznie otrzymała świadczenie w wysokości 8.000,00 zł.
W swojej praktyce bardzo często spotykamy się z tym, że Towarzystwa Ubezpieczeń zaniżają wysokość uszczerbku na zdrowiu, a przez to ubezpieczony otrzymuje świadczenie w zaniżonej wysokości.
Bywa również tak, że ubezpieczony posiada więcej niż jedno ubezpieczenie wypadkowe. Komisja lekarska powołana z ramienia jednego Towarzystwa Ubezpieczeń może orzec inną wysokość uszczerbku na zdrowiu niż komisja lekarska powołana w drugim Towarzystwie Ubezpieczeń.
Wynika to często z różnić w tabelach Towarzystw Ubezpieczeń, wskazujących określony procent stałego uszczerbku na zdrowiu za dany uraz, jak również z uznaniowości komisji która ma do dyspozycji określone widełki procentowe za dany uraz.
Jeżeli otrzymałeś decyzję z Towarzystwa Ubezpieczeń o wypłacie świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, jednakże uważasz że świadczenie zostało zaniżone, skontaktuj się z nami!
Po weryfikacji dokumentów, pomożemy Ci uzyskać wyższe odszkodowanie.
Dowiedz się więcej:
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Rodzaje spraw:
Zadzwoń!
Tel. +48 604 875 207