Home / W czym pomagamy / Błąd w sztuce medycznej
Błąd w sztuce medycznej
Zazwyczaj udajemy się do Szpitala lub innej placówki medycznej, na zabiegi planowane lub nieplanowane, w przeświadczeniu, że pracujący tam personel medyczny dołoży najwyższej staranności przy udzielaniu nam świadczeń medycznych.
Niestety zdarza się, że tak się nie dzieje, że łamane są prawa pacjenta… Najczęściej prawo do informacji.
Zdarza się również, że pomimo najlepszych chęci lekarza, coś poszło nie tak jak powinno. Doszło do błędu w sztuce medycznej.
Wyróżniamy kilka rodzajów błędów. Ze względu na kryterium etapu postępowania leczniczego są to:
- Błąd diagnostyczny (popełniany na początkowym etapie leczenia tj. podczas stawiania diagnozy),
- Błąd terapeutyczny (np. zalecenie nieodpowiedniej dawki leku, brak pouczenia o stosowaniu leku, zalecenie nieodpowiedniego leku, nieskierowanie pacjenta do szpitala pomimo istnienia wskazań, przeprowadzenie zbędnego zabiegu operacyjnego, stosowanie metody leczenia która powoduje szkodę lub powiększa rozmiar szkody, poszerzenie pola operacyjnego bez potrzeby itd.),
- Błąd techniczny (to niewłaściwe pod względem technicznym wykonanie czynności leczniczej. Uznawane jako zaniedbanie lub pomyłka),
- Błąd organizacyjny (to niesprawna organizacja pomocy medycznej, która ujemnie wpływa na stan zdrowia i życie pacjentów).
Zazwyczaj pacjent poszkodowany wskutek błędu medycznego nie wie przeciwko komu wystąpić z roszczeniami. Czy jest to odpowiedzialność lekarza? a może Szpitala w którym ten lekarz pracuje? Lub może Szpital ma jakieś ubezpieczenie? Czy jest to odpowiedzialność cywilna, a może karna?
Zgłaszając swoją sprawę do nas, pomożemy Ci skonkretyzować do jakiego błędu doszło, a może do zwykłego zaniechania? Pomożemy Ci w ustaleniu kto jest odpowiedzialny za błąd lub zaniechanie, oraz w precyzacji odpowiednich roszczeń, a co za tym idzie – pomożemy w wywalczeniu dla Ciebie odpowiedniego zadośćuczynienia i odszkodowania.
Jeśli nie upłynął więcej niż rok od dnia, w którym dowiedziałeś się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo jesteś osobą najbliższą dla osoby która zmarła wskutek działań medycznych (jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące zakażeniem, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia albo śmiercią pacjenta), pomożemy w przygotowaniu wniosku i reprezentowaniu Ciebie przed Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać dla Ciebie odszkodowanie oraz zadośćuczynienie dużo szybciej, bo z pominięciem postępowania sądowego.
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Rodzaje spraw:
Zadzwoń!
Tel. +48 604 875 207